Kategoria

Choroby zwierząt


sie 23 2007 Odrobaczywianie
Komentarze: 0

Odrobaczanie czyli jak się pozbyć życia wewnętrznego naszego zwierzaka

Jaki robal może zamieszkać w naszym zwierzaku:

Skupimy się na dwóch rodzajach pasożytów wewnętrznych to znaczy na robakach płaskich i obłych , które zatruwają naszego zwierza produktami swojej przemiany materii , uszkadzają narządy wewnętrzne w czasie migracji , uszkadzają mechanicznie przewód pokarmowy i oczywiście objadają naszego pupila .

Robaki płaskie - tasiemce mogą dostać się do organizmu naszego zwierza zależnie od gatunku różnymi drogami.
* Tasiemiec pchli (dypylidium caninum ) jak sama nazwa wskazuje przenoszony jest przez pchły , aby doszło do zarażenia np. pies musi zjeść pchłę .
* Bąblowiec (echinococus granulosus ) jego larwa może znajdować się w mięsie najczęściej w tzw. mięsie dla psów z niepewnego źródła , wątróbce kupowanej dla kotów , jest on tym bardziej niebezpieczny bowiem człowiek może być jego żywicielem pośrednim.
* Inne tasiemce to: Tenia ovis , Tenia pisiformis , Tenia hydatigena , Multiceps multiceps, Mesocystoides sp. mają one mniejsze znaczenie ze względu na rzadsze występowanie.

Robaki obłe czyli różne glisty , tęgoryjce , włosogłówki i owsiki. Najczęstszymi są toxocara canis , toxascaris leonina , ancylostoma caninum , uncinaria stenocephala , trichuris vulpis .Zakażenie robalem może nastąpić przez zjedzenie jaj pasożyta, bądź drogą poprzez łożysko w życiu płodowym lub razem z mlekiem matki przekazywane są inwazyjne stadia larwalne szczeniakowi . W ziemi inwazyjne jaja pasożytów potrafią czekać na żywiciela ostatecznego nawet kilka lat.Tęgoryjce mogą aktywnie przechodzić przez skórę łap naszego pupila , inne mogą być przenoszone przez gryzonie lub ryby czy ptaki. Stadia larwalne glist są szczególnie niebezpieczne dla człowieka a w szczególności dla dzieci których tysiące każdego roku ulega zarażeni endopasożytami a około 7 % z nich ma upośledzony wzrok w następstwie uszkodzeń lub otorbienia się larwy w gałce ocznej.


Jak chronić się przed tym zagrożeniem :

1. podajemy karmę z pewnego źródła , pozyskiwaną pod kontrolą weterynaryjną .

2. unikamy podawania mięsa , ryb i podrobów na surowo .

3. Odrobaczamy PROFILAKTYCZNIE pieszczoszka co 3 miesiące , a w uzasadnionych przypadkach częściej.

4. Środki przeciwrobacze są bezpieczne .

5. Twój Lekarz weterynarii dobierze lek dla twojego pupila.

6. Polecamy preparaty przeciwko endopasożytom (ramka kliknij tutaj dla psów), (koty klijają tutaj )(ramki z obrazkiem psa/kota)

ZEMSTA ROBAKÓW - Co to jest ?

Jeżeli nasze zwierzę było bardzo zarobaczone, po zabiciu robaków może czasem wystąpić biegunka, osłabienie apetytu, czasem wymioty . Jest to najczęściej spowodowane produktami rozkładu robali w jelitach naszego zwierzaka , dlatego należy systematycznie odrobaczać nasz inwentarz domowy.

Mam królika, czy go odrobaczyć ?

Odpowiedź brzmi tak można to zrobić, aby dostać odpowiedni preparat skontaktuj się z twoim lekarzem weterynarii .

sie 23 2007 Choroba szalonych krów
Komentarze: 0

Gorący temat: choroba szalonych krów
Jak to z tymi "szalonymi krowami" jest, czyli słów kilka o życiu prionów .
W ostatnim czasie pojawiło się wiele wątpliwości wokoło "szalonych krów" i możliwości przenoszenia jej na zwierzęta domowe i ludzi.

1.Co powoduje chorobę "szalonych krów" ? Gąbczasta encefalopatia bydła jest wywoływana przez cząsteczkę nazwaną prionem która jest białkiem mogącym się replikować w komórkach układu nerwowego przy sprzyjających warunkach tzn. nie każdy człowiek czy zwierzę które zje odpowiednią dawkę czynnika zakaźnego musi zachorować na gąbczastą encefalopatię. Wrażliwy organizm natomiast nawet przy małej ekspozycji na czynnik zakaźny z dużym prawdopodobieństwem zachoruje.

2. Skąd to się wzięło? Choroba jest bardzo stara i występowała wcześniej u owiec ( scrapie , choroba kłusowa ) występowała najczęściej na terenach Australii , Nowej Zelandii , Wielkiej brytanii. Z owiec przeniesiona została na bydło przez mączki mięsno-kostne używane jako pasze , i mączkę kostną używaną do nawożenia łąk. Działo się tak ponieważ proces obróbki termicznej nie likwiduje priona w temp. 130 stopni Celsjusza przez ponad 60 minut , jest on również niewrażliwy na wysychanie i promienie ultrafioletowe. Co ciekawe w W. Brytanii gdzie występowało bardzo dużo przypadków scrapie u owiec zanotowano stosunkowo niewiele wystąpień vCJD w porównaniu do terenów Śródziemnomorskich

3. Spożycie czego jest najniebezpieczniejsze? W zasadzie największe niebezpieczeństwo stanowi tkanka nerwowa a w szczególności mózg , rdzeń przedłużony w mniejszym stopniu nerwy , a mięso i tłuszcz są najmniej podejrzane. W Polsce ze względu na ekstensywną hodowlę bydła i jego jadłospis zagrożenie jest bardzo małe .

4. Czy spożywanie drobiu karmionego paszami na bazie mączek mięsno-kostnych jest niebezpieczne? Nie , nie znalazłem doniesień o możliwości zakażenia człowieka via kura , uważa się że taka droga zakażenia nie istnieje.

5. Czy istnieje możliwość zakażeni psa lub kota ? Jeżeli chodzi o kota to doświadczalnie się to udało , na temat psów natomiast nic nie wiadomo.

6. Czy jeść wołowinę ? Ja jem i myślę że nie należy wpadać w panikę. Przypomina mi się anegdota pewnego matematyka na temat prawdopodobieństwa zakażenia się syfilisem w 100-tysięcznym mieście w którym jedna prostytutka go posiada w gamie usług. Matematyk ten mawiał: Panowie jeżeli mieszkacie w tym mieście to wcale nie znaczy że macie 1/100000 szansy na zarażenie się syfilisem , natomiast macie pewność że nabawicie się wstydliwej choroby jeżeli udacie się do ww. pani i poprosicie ją o świadczenie usług. Morał jest więc taki na pewno należy wykreślić bardzo smaczne potrawy z mózgu wołowego , żegnaj jajecznico z móżdżkiem. Jeśli macie pytania - napiszcie. Fibi